Čajovník čínský

Čajovník čínský (Camellia sinensis neboli Thea sinensis) je stálezelená, poměrně nenáročná, kulturní rostlina z rodu čajovník. Domovinou čajovníku je jihovýchodní Asie. Pěstuje se na tropických nebo subtropických plantážích buď jako keř, nebo strom. Fermentovaná nebo sušená, různě zpracovávaná poupata a listy této rostliny se používají především k přípravě nápojů – čajů.

Popis

Čajovník je stálezelená rostlina, která má různě velké listy, krátké stonky, bílé květyplody podobné ořechu. Plody jsou trojpouzdré dřevnaté tobolky obsahující jedno až tři hnědá semena.

Listy jsou dlouhé asi 3 až 25 cm a široké 1 až 10 cm. Typické je pro ně silné žebrování a na spodní straně bílé jemné chloupky. Kvete na podzim a po celou zimu a jeho květy jsou cizosprašné.

Výskyt

V současnosti se čajové plantáže nachází většinou v Číně, Indii, Japonsku, ve Vietnamu, v Indonésii, na Cejlonu, v oblastech Kavkazu, Tchaj-wanu, ale i v Evropě, na Sumatře a v jižní Africe.  

Pěstování

Pro zdařilé pěstování vyžaduje čajovník následující podmínky:

Stanoviště – Mělo by být teplé, světlé a chráněné vysokou vlhkostí vzduchu.

Půda – Půdu potřebuje písčitou, propustnou a s přídavkem rašeliny.

Hnojení - Během vegetace se hnojí každé 2 až 3 týdny, a sice hnojivem pro kyselomilné rostliny, jako je např. hnojivo na azalky, borůvky, rododendrony apod.

Zálivka – Zalévá se jen mírně, protože sucho rostlina snáší lépe než přemokření. Nesmí se používat vápenitá voda.  

Sklizeň – Doporučuje se sklízet lístky z keřů až po třech letech, kdy už je rostlina rozvětvená. Sbírají se tři vrchní lístky na jednotlivých výhonech. Z lístků je pak možné připravit čaj nebo je nechat sušit.

Zdravotní účinky

Hlavní účinnou látkou čajovníku je alkaloid kofein nacházející se v mladých listech a výhonech. Tato látka se vyznačuje stimulujícími účinky. Lístky čajovníku obsahují ve velkém množství také vlákninu, třísloviny, škrob, katechiny, bílkoviny, organické kyseliny, minerální látky a vitamíny.

Proč se doporučuje

 1. Podporuje normální činnost srdce
 2. Podporuje normální stav kostí
 3. Udržuje normální hladinu glukózy v krvi
 4. Posiluje celkový imunitní systém
 5. Působí jako přirozený antioxidant
 6. Prospívá normálnímu stavu pokožky
 7. Urychluje metabolismus a dohlíží na tělesnou hmotnost
 8. Příznivě stimuluje fyzický i psychický stav
 9. Má pozitivní vliv na dentální zdraví
 10. Přispívá k vyšší koncentraci a lepšímu spánku
 11. Pozitivně ovlivňuje duševní a fyzické schopnosti