Tinktura z ostropestřce
Ostropestřec mariánský je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité. Jedná se o 60-150 cm vysokou bylinu, která má kůlovitý kořen a chudě větvenou lodyhu. Lodyha je zaobleně hranatá, s bílou dření. Listy vyrůstající z přízemní růžice jsou až 40 cm dlouhé. Na této bylině vyrůstají ostny, které jsou slámově žluté, až 7 mm dlouhé. Květy jsou purpurově červené až fialové, cca 3,5 až 4 cm dlouhé. Nažky jsou přibližně 7 až 8 mm dlouhé a 3 až 5,4 mm široké, světle hnědé a tmavohnědě, lesklé
Léčivé účinky
Ostropestřec je rostlina s mnoha pozitivními účinky na náš organismus. V mnoha případech dokáže výrazně zmírnit průběh nemoci nebo posloužit jako prevence. Nejčastější potíže, se kterými jsou pozitivní účinky ostropestřce mariánského spojovány, jsou jaterní. Ostropestřec skutečně dokáže pomoci, ať už se jedná o záněty jater, cirhózu nebo vznik žlučových kamenů. Ostropestřec podporuje regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu škodlivých látek. Kromě jaterních potíží se ostropestřec doporučuje, také když chcete podpořit regeneraci cév, křečových žil, vyřešit onemocnění žlučníku, sleziny nebo dvanácterníku. Ostropestřec je vhodný i na žloutenku, hemeroidy a na žaludeční koliku. Ostropestřec by měli užívat lidé, kteří potřebují zmírnit následky chemoterapie nebo se potýkají s poruchami krevního oběhu. Jestliže máte nízký krevní tlak nebo trpíte migrénami, může vám také pomoci. Ostropestřec je také doporučován na potíže spojené s psychikou. Využívá se například na léčbu depresí.
Tinktura z ostropestřce
Ingredience:
- velká hrst semínek z ostropestřce mariánského
- 500 ml čirého alkoholu
Semena ostropestřce mariánského zalijeme vysokoprocentním čirým alkoholem a důkladně rozmixujeme. Jestliže máme mlýnek na semínka, můžeme ostropestřec mariánský nejprve pomlít, a až poté smíchat s alkoholem. Vzniklou tekutinu přelijeme do uzavíratelné nádoby a necháme 3 týdny macerovat, každý den protřepeme. Poté scedíme přes plátýnko a užíváme po kapkách.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková