Ostropestřec mariánský

Silybum marianum

Čeleď : Asteraceae

Ostropestřec mariánský je jednoletá nebo dvouletá bylina patřící do čeledi hvězdicovitých. Dorůstá obvykle do výšky 60 – 150 cm, má kůlovitý kořen a chudě větvenou lodyhu. Listy jsou až 40 cm dlouhé. Dolní lodyžní listy jsou přisedlé, horní obvejčité až kopinaté, na líci lesklé.  Žilky na svrchní části listů jsou lemovány bílými skvrnami. Květy této rostliny jsou purpurově červené až fialové, a mají dlouhou bílou korunní trubku.

Výskyt

Je původem ze Severní Afriky a Asie. V Evropě se vyskytuje hojně a částečně splaňuje. Nejvhodnějším místem jsou komposty, zahrady, ale roste i podél cest.

Popis

Je to jednoletá až dvouletá rostlina, která dorůstá do výšky i 2 metrů. Na stonku vyrůstají listy které se krabatí a jsou posety bílími skvrnami. U země jsou listy větší a postupně jak rostlina roste do výšky tak se listy zmenšují. Všechny listy mají po celém obvodě výkrojky, které jsou zakončeny ostny. Květ je až na vrcholu rostliny. Je zpočátku zbarven jemně červeně a přechází do fialova. Květ se zkládá z jedné jakoby chocholky, kterou tvoří malé truičkovité části. Plodem jsou nažky ze kterých pak lítá bílé chmíří.

Kvete

Od června do září.

Sběr

U rostliny sbíráme především plody a kořeny. Sběr plodů je docela specifický, protože se odřízne celá vrchní část a ta se nechá uschnout na krytém, ale suchém teplém místě. Po usučení se plody vymlátí a musí se zbavyt bílého chmíří.

Použití

Ostropestřec mariánský je velice vhodný pří léčbě jaterní tkáně. Mnozí z nás ho znají jako silný antioxidant. Obsahuje velký podíl bílkovin a jedlého oleje, který obsahuje kyselinu linolovou a nenasycené mastné kyseliny. Všechny tyto léčivé složky lze uplatnit při léčbě různých otrav a to především otravu alkoholem, drogami, houbami nebo průmyslovými jedy. Ostropestřec napomáhá také při léčbě žloutenky. Právě při různých otravách plody ostropestře příznivě ovlivňují jaterní tkáň.

U nás je k dostání ve formě nasušených plodů ze kterých si můžeme udělat odvar nebo ve formě kapek, které užíváme po lžičkách i několikrát denně.

Využití a léčivé účinky

Z plodů ostropestřce se vaří také čaj, ale je důležité, aby plody byly roztlučené, čímž se vyluhují léčivé látky. Plody roztlučeného ostropestřce je lepší konzumovat studené, protože účinná látka se zalitím horkou vodou nebo varem z velké části zničí. Dále se dají drcená semena přidat například do jogurtu, džusu apod. Přípravky z ostropestřce se standardizovaným obsahem silymarinu se používají jako prevence před ztukovatěním jater a při zdravotních potížích, které vznikly v důsledku zánětu jater. Kromě toho se používá na zlepšení funkce žlučníku, proti žlučovým kamenům a při depresích. Ostropestřec má také vysoký obsah aktivních látek, které jsou úspěšně používané jako prostředek na správnou funkci jater a stimulaci biliární sekrece. Ostropestřec má antioxidační vlastnosti, díky kterým chrání buňky a tkáně před oxidativním stresem. Přispívá také k udržení normální funkce srdce a pomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru.