Ostropestřec mariánský

Silybum marianum

Čeleď : Asteraceae

Výskyt

Je původem ze Severní Afriky a Asie. V Evropě se vyskytuje hojně a částečně splaňuje. Nejvhodnějším místem jsou komposty, zahrady, ale roste i podél cest.

Popis

Je to jednoletá až dvouletá rostlina, která dorůstá do výšky i 2 metrů. Na stonku vyrůstají listy které se krabatí a jsou posety bílími skvrnami. U země jsou listy větší a postupně jak rostlina roste do výšky tak se listy zmenšují. Všechny listy mají po celém obvodě výkrojky, které jsou zakončeny ostny. Květ je až na vrcholu rostliny. Je zpočátku zbarven jemně červeně a přechází do fialova. Květ se zkládá z jedné jakoby chocholky, kterou tvoří malé truičkovité části. Plodem jsou nažky ze kterých pak lítá bílé chmíří.

Kvete

Od června do září.

Sběr

U rostliny sbíráme především plody a kořeny. Sběr plodů je docela specifický, protože se odřízne celá vrchní část a ta se nechá uschnout na krytém, ale suchém teplém místě. Po usučení se plody vymlátí a musí se zbavyt bílého chmíří.

Použití

Ostropestřec mariánský je velice vhodný pří léčbě jaterní tkáně. Mnozí z nás ho znají jako silný antioxidant. Obsahuje velký podíl bílkovin a jedlého oleje, který obsahuje kyselinu linolovou a nenasycené mastné kyseliny. Všechny tyto léčivé složky lze uplatnit při léčbě různých otrav a to především otravu alkoholem, drogami, houbami nebo průmyslovými jedy. Ostropestřec napomáhá také při léčbě žloutenky. Právě při různých otravách plody ostropestře příznivě ovlivňují jaterní tkáň.

U nás je k dostání ve formě nasušených plodů ze kterých si můžeme udělat odvar nebo ve formě kapek, které užíváme po lžičkách i několikrát denně.