Jinan dvoulaločný

Latinsky: Ginkgo biloba
Lidově: ginko, kachní noha, strom dědečka
Čeleď: jinanovité

Výskyt

Ginkgo je zastoupeno jen jedním druhem. Můžeme o tomto stromu říct, že přežil dinosaury. Vědci našli fosilní nálezy, které pocházejí z druhohor. Dříve byla tato čeleď  zastoupena mnoha druhy. Dnes máme poze Jinan dvoulaločný. V ČR se nachází tento strom ojediněle a to v botanických zahradách a v okrasných parcích. Má rád polostín a množí se semeny.

Popis

Jinan je strom, který dosahuje výšky i 4O metrů. Má zaoblenou korunu. Na zimu opadá. Jeho listy jsou řapíkaté na okraji laločné. Nejčastěji dvolaločné - od toho i český název. Květem jsou jehdnědy, které vyrůstají spolu se stopkou listu. Plodem jsou asi 3cm borky. Jsou do hněda zbarvené a na povrchu jsou slizké a hodně páchnoucí. Citlivějším jedincům může zbůsobyt podráždění kůže.

Kvete

Kvete od května do června, ale borky dozrávájí až během září.

Sběr jinanu dvoulaločného

Sbírají se především listy. Plody jsou za syrového stavu jedovaté, ale po převaření jsou konzumovatelné. Listy sbíráme na konci léta - než změní barvu.

Užitek

Jinan je vhodné užívat při poruše mozkové tkáně. U starších lidí zvyšuje schopnost soustředění, snižuje náladavost a zlepšuje paměť. V červených krvinkách se totiž aktivuje enzym, který lépe přenáší vzruchy mezi nervovými buňkami. Listy Jinanu obsahuji flavonoidy, organické kyseliny, barvivo, sacharidy aj. složky, které rozšiřují cévy a to napomáhá lepší průchodnosti krve v celém organismu.

Je dobré užívat odvar z listů nebo zakoupenou tinkturu a to především při nedokrvení dolních končetin, při Alzheimerově chorobě, kterou prokazatelně zpomaluje a také pro posílení paměti.