Tinktura z lichořeřišnice

Lichořeřišnice je rod vytrvalých jednoletých nebo dvouletých bylin z čeledi lichořeřišnicovité. Jsou to většinou dužnaté byliny. Lodyhy jsou plazivé a až 5 m dlouhé. Jednoduché listy vyrůstají střídavě, a nemají palisty. Květy jsou oboupohlavné, souměrné a vyrůstají na dlouhých stopkách. Květ má nápadně zbarvených kalich, který je seskládaný z 5 lístků, z nichž dva jsou menší. Bývají žlutě, oranžově, červeně nebo různě zkombinované barevné. Celá bylina je poživatelná. Využívá se také čerstvá šťáva lichořeřišnice (např. v kapkách), ale také čerstvá či sušená semena, květy a listy.

Zdravotní účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice je rostlina s celou řadou látek s bakteriostatickými a insekticidními účinky. Používá se k léčbě nemocí ledvin, močového měchýře a dýchacích cest. Lichořeřišnice je přírodním antibiotikem, pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku.

Tinktura z lichořeřišnice

Budete potřebovat:

  • velkou hrst semen lichořeřišnice
  • tvrdý alkohol (asi 40%, můžete použít např. vodku)
  • uzavíratelnou nádobu
     

Semena lichořeřišnice rozkrojte na poloviny. Vložte do sklenice, zalijte alkoholem a uzavřete. Sklenici nechte stát 14 dnů na teplém a suchém místě, ale ne na přímém slunci. Každý den sklenici protřepejte, aby se alkohol dostal dovnitř plodů a vstřebal co nejvíce obsažených látek. Po dvou týdnech tinkturu přeceďte do jiné uzavíratelné nádoby. Semena ještě vymačkejte. Tinkturu uchovávejte nejlépe v lednici.