Lichořeřišnice větší

Latinsky: Tropaeolum majus                             Lidové názvy: vytrčpán, krvavý květ z Peru                   Čeleď: lichořeřičnicovité

Výskyt

Tato rostlina pochází z Kolumbie a z Peru. Do Evropy se dostala v 17. století.

Popis

Je to velice vytrvala letnička. Má ráda jižní a slunné místa. Má charakter plazivé rostliny. Dorůstá do délky až 3m. Listy jsou větší a mají kulatý tvar. Květy mají podobu kalichů. Jsou krásně a jasně žluté s vnitřním zabarvením do oranžova. Můžeme se setkat s více barvami, ale to už se jedná o křížení jednotlivých jedinců.  Její rozmnožování je velice jednoduché a to pomocí semen přímo do půdy. Po celou dobu růstu je krásně zelená. Je nenáročná a má ráda zálivku. Nemá žádné nepřátelé ( choroby, škůdci ) proto docela často zplaňuje.

Kvete

Od června do října.

Sběr Lichořeřišnice

Po celou dobu vegetace rostliny sbíráme listy. Semena až po dozrátí a to během září a října.

Použití

V léčitelství se užívají listy, květy, ale především semena. Právě semena obsahují fosfor, železo, draslík, bílkoviny a silice. Listy sbíráme po celou dobu vegetace, protože obsahují hodně vitamínu C. Děláme z nich šťávu nebo si je můžeme dát jen tak na chleba s máslem. Právě konzumace v syrové stavu dodá organismu potřebně vitamíny.

Tinktura

nasbíráme čerstvé listy i se stonky a dáme je do uzaviratelné sklenice. Sklenice by měla být docela plná. Vše zalijeme čistou vodkou nebo slihovicí a necháme na slunném parapetu 2-3 týdny. Pak scedíme. Nejlepší je užívat při zánětech močových cest a to čajovou lžičku 2x denně nebo můžeme přidat do čaje.

Další informace o lichořeřišnici naleznete na lichorerisnice.cz