Brutnák lékařský

Latinsky: Borago officinalis
Lidové názvy: Burák, brutnák, Oharková zelina, radost srdce
Čeleď: brutnákový

Výskyt

Brutnák lékařský se vyskytuje od Severozápadní Afriky do celé Evropy a Středomoří. Potřebuje bohatou půdu na minerály. V ČR je pěstován, ale roste i ve volné přírodě docela hojně a to v teplejších oblastech. 

Popis

Jedná se o rostlinu, která je jednoletá, dorůstá do výšky 80 cm, někdy i více. Celá rostlina je ochlupacená. Stonek je po celé délce šedý, ale ve výšce květů je načervenalý. Listy jsou zaoblené, vlnité a mají výrazné žilkování. Starší listy mají na okrajích chlupaté vroubky. Květy jsou také ochlupené. Mají krásnou modrou barvu. Ojediněle můžeme vidět i Brutnák s bílými květy.  

Kvete

Kvete od května do září. 

Sběr brutnáku

U Brutnáku sbíráme převážně květ, ale neuděláme chybu když utrhneme celou květní část i s menšími listy. Můžeme sbírat i semeno, které lze užít na revmatismus. 

Použití

Brutnák obsahuje slizy, minerální látky, vitamíny, cholin, tanin a silice. Tato bylina se používá nejvíce na obtíže spojené se zažíváním a hlavně na vředy zažívacího traktu. Můžeme užívat dále při revmatismu, zánětech močového ústrojí. Jako obklad můžeme dále využít brutnák na hojící se rány, obklad ledvin a kloubů. Pokud někdo trpí na časté psychické poruchy je vhodná šťáva z brutnákových květů a listů. Je nutno popíjet skleničku až 3x denně. Pokud necháme brutnák dozrát až do semene můžeme právě toto semeno drtit a jako prášek podávat proti revmatismu. V lékárně nejčastěji brutnák dostaneme na urologické obtíže ve formě nálevových sáčků.