Třapatka nachová

Latinsky: Echinacea purpurea
Lidové názvy: divoký květ prérie
Čeleď: hvězdnicovité

Je to vyšší bylina, která dorůstá do výšky přes 1 metru s purpurovými až fialovými květy, která se pěstuje i u nás jako okrasná trvalka.

Výskyt

Echinacea má v oblibě polostín a dostatek vláhy. Domovinou rostliny jsou prérie Severní Ameriky a patří k tradičním indiánským léčivým rostlinám. U nás se bez problémů pěstuje.

Sběr Třapatky

Pro léčebné účely používáme listy, celé kvetoucí stonky, okvětní lístky, ale především kořen, který vybíráme později na podzim, ve druhém až třetím roce vegetace. Velmi účinné jsou přípravky z čerstvé rostliny. Kořeny a listy hlavně sušíme.

Využití

Přípravky z echinacey se využívají jako na vnitřní, tak i pro venkovní použití. Vnitřně nejčastěji ve formě extraktu z kořene nebo jazykových květů, který je vhodný k léčení močového ústrojí, chřipky a jiných viróz, užívá se také v gynekologii jako podpůrný prostředek při léčení rakoviny. Osvědčil se i při léčbě žaludečních vředů, gastritid a prostaty.
Pro venkovní použití je vhodný extrakt, nálev nebo mast, a to hlavně v dermatologii na špatně se hojící rány, proleženiny, pooperační rány a jizvy, omrzliny, na lupénku a ekzémy. Šťáva z čerstvých květů vyvolává zvýšenou srážlivost krve.

Poslední studie ukazují, že dlouhodobé užívání přípravků s obsahem echinacey může vést k poškození jater. Alkaloid poškozující játra je v samotné rostlince. Neplatí, že pokud máte oslabené játra, musíte se vyhýbat jen kapkám z echinacey a pilulky můžete klidně brát. Přípravky z echinacey by neměli brát i lidé užívající anabolika, speciální přípravky na imunitu, léčiva s látkami ketokonazol, amiodaron, nemocní na HIV a AIDS. Užívání echinacey není vhodné v těhotenství a při kojení.

Droga se podává nejčastěji samostatně jako tinktura nebo lihovodný roztok, kdy příslušné množství tinktury přidáme do dávky podobně účinkujícího čaje. Kombinace drogy do čajových směsí se obvykle nedělají, protože sušením se její účinnost výrazně snižuje. Proto čajovou nebo kombinovanou formu užíváme pouze tam, kde vadí podávání alkoholu.