Šišák bajkalský

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) je 30 až 100 cm vysoká vytrvalá bylina patřící do čeledi hluchavkovitých stejně jako naše kopřiva.

Díky léčivým látkám, které jsou obsaženy v kořeni, se v tradiční čínské medicíně považuje za významnou léčivou rostlinu, která je na seznamu 50 nejvíce významných rostlin. Oproti kopřivě se však šišák na našem území uchytil jen jako okrasná rostlina zdobící nejednu zahradu.

Popis

Jedná se o vytrvalou bylinu, která má vystoupavou až přímou, 30 až 100 cm vysokou lodyhu. Vyrůstá z kořene vřetenovitého tvaru, citrónově žlutého uvnitř a hnědého na povrchu. Kořen je snadno lomivý, jeho průměr činí 0,5 až 3 cm a délka 10 až 50 cm.

Lodyha je bohatě větvená, čtyřhranná, na základě purpurově načervenalá, na vrcholu zase zelená. Je také lysá, ale někdy bývá krátce ochlupená.  

Křížmostojné listy s krátkým řapíkem lodyhu hustě obrůstají. Čepele jsou tuhé, kopinaté, jasně zelené barvy, dlouhé 2 až 5 cm, široké 0,5 až 2 cm.

Květy vyrůstající z úžlabí listenů jsou dlouhé 2 cm a jsou uspořádány tvaru jednostranného vrcholového lichoklastu o délce 7 až 15 cm. Jsou oboupohlavné, kalich a koruna jsou dvoupyské. Květy jsou kvůli ochraně proti samoopylení protandrické. Nejprve dozrává pyl v prašnících a později teprve vajíčka v semeníku.  

Kalich je krátký, vytrvalý a má zvonkovitý tvar. Jeho pysky jsou celokrajné, celistvé a na vrchním kalichu se nachází šupinovitý výrůstek, jež se za plodu zvětšuje.

Koruna bývá nejčastěji modré nebo fialové barvy, má 2 cm dlouhou prohnutou trubici, která se vytáčí směrem vzhůru. Horní pysk koruny je tvořen pouze jediným lístkem, spodní pysk je trojlaločný, přičemž největší je prostřední. Květ má  dva páry tyčinek, jejichž zadní pár je přilehlý k hornímu pysku, a přední pár je volný a delší.  

Semeník se nachází na horní části byliny. Nektar je produkován podsemeníkem, který ční k vrchnímu pysku koruny.

Kvetení

Šišák bajkalský kvete od června do srpna. Plody uzrávají v srpnu a září. Během kvetení se na kořeni vytvářejí pupeny, ze kterých další rok vzniknou nové výhonky. Ve věku patnácti let je na rostlině až osm výhonků, ze kterých nějaké vykvetou. První květy se objeví asi za deset let po vyvinutí nové rostliny. 

Výskyt

Šišák bajkalský zaručeně najdeme v Rusku, Mongolsku Zabajkalsku a v Číně, kde se pěstuje i z komerčních důvodů. Nejčastěji roste na travnatých slunných stráních a svazích, u suchých lesů, na písčitých stepích a méně často na štěrkovitých a kamenitých svazích břehů řek. Také se nachází jak na přímém slunci, tak i v polostínu, v nadmořské výšce do cca. 2000 m.

Význam pro naše zdraví

Tinktura z kořenů šišáku bajkalského je používána jako prostředek pro léčbu hypertenze, pro zklidnění nervového systému, pro zmírnění alergických reakcí (astma, senná rýma, ekzémy, kopřivka apod.). Tato rostlina je zkoumána i českými lékaři a v ní obsažené látky jsou považovány za slibné léčivo některých typů rakoviny.

Šišák bajkalský také pozitivně ovlivňuje posilu našeho imunitního systému, čímž ho činí odolnějším proti různým bakteriím a virům. Snižuje horečku, způsobuje pocení a pomáhá také jako kloktadlo při bolesti v krku. Jeho účinky proti bakteriím jsou tak silné, že se dokáže vypořádat i s těmi, které jsou rezistentní vůči užívaným antibiotikům. Jeho účinky jsou i protizánětlivé, a proto si poradí téměř s kterýmkoliv zánětem v těle.

Léčivý kořen plný flavonoidů 

I když kořen šišáku obsahuje mnoho léčivých látek, těmi nejdůležitějšími jsou přesto flavonoidy chránící naše kapiláry. Ty propojují žíly a tepny, kterými proudí krev. Dále  podporují dobré prokrvení a správnou funkci jater a navíc mají i detoxikační účinky