Tinktura z pupečníkovce asijského
Pupečníkovec asijský, známý také pod názvem gotu kola, je tropická vytrvalá rostlina. Pochází z jihovýchodní Asie, ale vyskytuje se také v subtropech a tropech téměř po celém světě. Tato rostlina je poměrně nenápadná. Má plazivý oddenek a dosahuje délky i přes metr a půl. Rychle se rozrůstá a je schopný brzy pokrýt velké plochy. Pupečníkovec asijský má okrouhlé listy, na líci hladké a na rubu mírně chlupaté. Květy jsou zbarvené růžově až červeně.
Účinky na zdraví
Pupečníkovec asijský má příznivé účinky na funkci nervové soustavy, kterou dokonce regeneruje po nemocích a poraněních. Pomáhá tedy při nejrůznějších nervových onemocněních, při depresích, úzkostech a jiných psychických problémech. Ideální využiti pupečníkovce je také při rekonvalescenci po mozkové příhodě, neboť regeneruje nervový systém a zmírňuje obrny svalů. Kromě účinků na duševní pohodu a činnost mozku regeneruje také imunitní systém. Gotu kola navíc čistí krev a zlepšuje chronické kožní nemoci, jako jsou ekzémy nebo i lupénka. Pupečníkovec asijský je také ceněný pro svou schopnost podporovat růst kůže a její regenerační schopnosti, hojení ran, popálenin, jizev, vředů atd. Má antibakteriální účinky a přidává se do pleťových vod i mastí na ochranu kůže. Pupečníkovec asijský by určitě měli užívat lidé, které trápí zapomnětlivost. Tato rostlinka totiž zlepšuje paměť a činnost mozku, posiluje také schopnost soustředění a používá se při poruchách učení. Pomáhá snižovat stres a zvyšovat odolnost proti němu. Pupečníkovec asijský je skutečný elixír mládí, protože zmírňuje projevy senility a zlepšuje příznaky Alzheimerovy choroby.
Tinktura z pupečníkovce asijského
Ingredience:
- hrst čerstvých listů pupečníkovce asijského
- 40% alkohol
Čerstvé listy nakrájíme na malé kousky. Vložíme do vhodné uzavíratelné nádoby a zalijeme alkoholem tak, aby byly zcela ponořené. Nádobu uzavřeme a necháme 3-4 týdny vyluhovat na tmavém místě. Každý den protřepeme. Poté scedíme přes pláténko do jiné, nejlépe tmavé nádoby a uzavřeme. Uchováváme na tmavém místě.
Autor: Mgr. Lenka Dvořáková