Voňatka citronová

Latinsky: Cymbopogon citratus
Lidové názbx: Citronová tráva, lemongrasu, voňavá tráva, citronela, sereh.
Čeleď: lipnicovité

Tato exotická tráva dorůstá až do 2 metrů, je trsovitá a stálezelená. Listy jsou čárkovité a po rozmačkání v dlani voní za citrónem. Květy jsou zelenavé s červeným nádechem, kvetou podle oblasti ve které se pěstují - méně v chladných oblastech. Je to trvalka.

Výskyt

Pochází z Asie, pravděpodobně ze subtropických a tropických oblastí Indie. Můžeme ji pěstovat i u nás, zejména ve sklenících nebo zimní zahradě, jelikož vyžaduje teplo a vlhko. Půdu potřebuje humózní a propustnou. Je citlivá na mráz. Hnojíme od dubna do srpna. Chcete-li ji přezimovat, dejte ji na světlé ale chladné místo kolem 10 stupňů a omezte zalévání.

Sběr Citronové trávy

Sbírají se mladé listy, stříháme nakrátko od země.

Využití

Tráva je věrná svému jménu, proto je tato bylinka oblíbená a žádaná zejména pro svou citrónovou chuť a aroma. Bílý konec dlouhého stonku se používá při přípravě kari a z listů se připravuje osvěžující čaj. Je častou součástí jídel je v malajziskej, thajské či indonéské kuchyni, kde se používají čerstvé i sušené listy. Ideální k rybám, omáčkám, drůbeži, masovým pokrmům, mořským živočichům, do omáček i marinád. Tráva se najemno krájením a přidá během vaření. Takto připravená se hodí i na zdobení chlazených nápojů. Čaj osvěžuje, uklidňuje, uvolňuje žaludek i střeva, pomáhá proti nadýmání. Má insekticidní účinky, venkovní užívání je vhodné proti vším, svrabu a trichofýcii.
Éterické oleje odstraňují zápach.

Éterické oleje z citronely se používají i při výrobě parfémů, mýdel, na pot-Pour, do aromalamp, jako repelent proti komárům a jinému bodavému hmyzu, nebo jako součást vůní do vysavače. Výtažky z ní se používají i jako ochranný prostředek na starověké dokumenty v muzeích.