Pelyněk pravý

Latinsky: Artemisia absinthium                          Čeleď: hvězdnicovié (slořnokvěté)

Výskyt

Najdeme ho na různých rumištích, na mezích, podél cest i na kamenitých místech. Má rád teplé místa a také vápenité a dusíkaté podloží. Je rozšířen po celé střední Evropě. 

Popis

Jako léčivá bylina byl pelyněk dobře známý již ve starověkém Egyptě a Řecku a od té doby se stále využívá jeho hořkosti. Je to nejvíce hořká rostlina co u nás volně roste v přírodě. Je to poměrně vysoká bylina a to 50 - 150 cm. Stonek je bohatě větvený a olistěný. Až je rostlina starší tak v dolní části dřevnatí. 

Kvete

Červenec až říjen. 

Sběr Pelyňku

Sběr provádíme nejlépe v červenci a sušíme opatrně v jemných vrstvách. Sbírá se nať i s květy a listy. Pro sušení je lepší nastříhat na menší dílky. 

Použití

Pro její hořkost se využívá především na obtíže spojené se žaludkem a celého trávícího ústrojí. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, pálení žáhy, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyselin, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávící soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posilu při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity. Avšak pozor na nadměrné užívání - je-li to s přehnané může se dostavit částečné podráždění a nervozita. Pelyněk je nebezpečný pro těhotné ženy.