Kostival lékařský

Latinsky: Symphytum officinale
Lidové názvy: černý kořen, dobrý kořen, kazivé, trudovník, svalník
Čeleď: brutnákový

Výskyt

Kostival potrebuje vlhko, proto ho můžeme najít na břehu rybníka, na podmačených loukách, podél cest v příkopu kde třeba teče potok. Nemá rád příme slunce je vděčnější za polostín. Na území ČR se vyskytuje hojně.

Popis

Kostival je docela vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až 150 cm. Pokud se podíváme na rostlinu tak vidíme, že stonek je velice dužnatý - obsahuje hodně vody. Na stonku vyrůstají listy a to po patrech. Listou jsou užší a nakonci špičaté a chlupaté. Květy jsou až na vrcholu rostliny a to ve tvaru uzavřeného zvonečku. Jsou ve dvojici nebo ve trojici. Nejčastěji mají nafialovělou barvu.

Kvete

Od května do července.

Sběr Kostivalu

U kostivalu sbíráme především kořen a zřídka i list. Kořen se sbírá na jaře nebo na podzim. Nejlepší účinky má když se konzumuje čerstvý. Můžeme si ho uskladnit třeba v kamenné nádobě s pískem. Pokud se rozhodneme ho usušit tak využijeme sluníčka nebo místo kde je alespoň 45 stupňů. Nejlépe se suší rozpůleny neb nakrájený na menší části.

Použití

Kostival obsahuje hodně silic, slizovité látky a třísloviny. Právě tyto látky ovlivňují krevní oběh. Pokud ho zkonzumujeme příliž může mít na nás projímavé účinky. Tato rostlina už v názvu napovídá k čemu  je určena. Používá se při hojení různých výronů, bolestech kloubů, při zlomeninách. Dá se říct, že podporuje regeneraci tkání a zmírňuje bolest. Hojivě působí také na trávení a záněty žaludku. Dříve se hodně využíval roztok připravený z kořene. Dnes už se podává jen vyjimečně, jelikož se zjistilo že při požití většího množství má nežádoucí vliv na játra. Zevně se  může užít na drobnější rány, které se špatně hojí a to v podobě kašičky. Ta se může udělat i doma. Použijeme kořen kostivalu a domácí sádlo. Uchováváme v chladu.