Eukalyptus královský

Latinsky: eucalyptus regnans
Lidové názvy: blahovičník
Čeleď: myrtový

Je to stálezelený mohutný strom, jehož domovem je Austrálie. Je velmi aromatický, mentolově vonící. Je známých přes 600 odrůd tohoto stromu, případně keře.
Kromě Eukalyptus královského, je nejvíce známý: Eukalyptus kulatoplodý.

Výskyt

Původ tohoto stromu je v Austrálii a Tasmánii. Rostou na velmi rozličných stanovištích od pouští po deštné lesy v tropech. Byl dovezen i do Evropy, kde se pěstuje zejména ve formě keřů.

Sběr Eukalyptu

Sbírají se listy.

Využití

Pro léčebné účely se používá eukalyptový olej, který se vyrábí z listů stromu. Ten má ostrou, čistou a svěží vůni. Jeho barva je mírně žlutá a využijete ho ve vonných lampách, masážních olejích, lázních, nebo jej můžete natřít přímo na kůži.
Eukalyptový olej uvolňuje ucpaný nos, tlumí kašel a usnadňuje dýchání. Zmírňuje svalové a revmatické bolesti. Má antiseptické účinky, prokrvuje kůži, působí proti bolesti a podporuje procesy hojení.
Esenciální olej z eukalyptu odstraňuje psychickou únavu a vyčerpání. Účinně zvyšuje koncentraci. Odstraní také bolest hlavy a migrénu.
Tento typicky Australský strom je i obživou pro koaly a vačnatci. Konzumují zejména staré listy ze stromů, kde je i koncentrace toxických látek mnohem nižší než u mladých výhonků.
Kromě léčivého významu, má eukalyptus i velký zemědělský význam, protože jejich kořeny odčerpávají vodu z půdy.