Čistec přímý

Čistec přímý (Stachys recta) je vytrvalá léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých.

Popis

Tato léčivá rostlina je trvalka a dorůstá výšky 30–70 cm, v některých případech až 1 metr. Její lodyha je odstále ochlupená, roste přímě nebo mírně vystoupavě. Listy jsou pilovité nebo celokrajné, řídce chlupaté, mají tvar eliptický až kopinatý. Květy jsou bílé nebo žlutobílé s nápadnou nachovou kresbou, uspořádané do lichopřeslenů tvořících vrcholový lichoklas. Tento druh čistce má velmi variabilní podobu.

Stanoviště

Přirozeně roste na slunných svazích, v suchých trávnících a na skalnatých stepích, obvykle na půdách bohatých na vápník. Najdeme ho také v lesech a nízkých lesostepních křovinách. V teplejších pahorkatinách je rozšíření tohoto druhu od řídkého až po hojný, ale v chladnějších oblastech je spíše vzácný nebo zcela chybí.

Areál rozšíření

Čistec přímý se vyskytuje hlavně na jihu Evropy. Na severu dosahuje jeho výskyt až do Francie, středního Německa a Polska a na východě zasahuje přes Ukrajinu až na Ural, do Předkavkazsí a Malé Asie. V České republice je roztroušeně rozšířen, především v teplejších oblastech, jako jsou jižní Morava a Polabí.

Použití

V minulosti byl čistec přímý využíván v lidovém léčitelství jako prostředek pro čištění krve. Květy byly ceněny pro své antirevmatické účinky. Nicméně v současné době je jeho využití spíše omezené.

Účinné látky

Mezi obsažené účinné látky patří betonicin, cholin, trigonelin, stachydrin, alantoin, silice, třísloviny, hořčiny, harpagosid a glykosidy.