Andělika lékařská

Latinsky: Angelica archangelica
Lidové názvy: angelika pravá, andělský kořen, kořen svatého Ducha, vybolen, Engelwurz, Angelica
Čeleď: miříkovité

Výskyt

Andělika se hojně vyskytuje na přezích potoků a zamokřených půdách především na loukách, které nejsou udržované. Dobře snáší i hodně znečištěné vody třeba i s vyšším podílem vody. Je více jak třicet druhů této byliny. Najdeme ji i na pobřeží slaných vod. V ČR hojně roste i ve vyšších polohách a to převážně v Krkonoších. Na ostatním území je spíše splaněná. Hojně se však pěstuje u nás už od 16. století.

Popis

Je to docela vysoká bylina, která dorůstá i výšky 2,5 metru. Má i rozmanitý kořenový systém a hlavní kořen může vést až do hlobky 1 metru. Je převážně dvouletá. Stonek je dutý, roste vzpřímeně a větví s až v horních patrech. Je zelený a může se zdát že je po obvodu vroubkovaný. Tato rostlina má listy převážně u země a dorůstají delky i pul metru. Jsou hosně větvené a listy jsou ploché trojůhelníkové a na okrajích pichlavé s bílou špičkou. Jak rostlina roste do výšky tak listy postupně odumírají a ve vyšších patrech rostliny už jsou velmi zřídka a malé. Květy jsou v okolících. Je jich někdy i 8-9 a jsou bohatě větveny. Každý okolík obsahuji i kolem 50 květů. Květy jsou pětičetné a jsou velmi malé. Jsou žlutozelené a asi 3mm velké. Plodem je dvonažka.

Kvetení

Od června do srpna.

Sběr andělky

Nejčastěji sbíraná je podzemní část tedy kořen a také oddenky. Může se sbírat i list i květ, ale právě kořen obsahuje nejvíce silic.

Použití

Tato bylina obsahuje hodně silic, flavonoidy, tanin, kyselnu angelikovou, jablečnou, pliskyřici i cukry a mnohé další lečebné látky. Obsahuje i spoustu vytamínů a to převážně hořčík. Pro své účinky je oblíbená u žen, jelikož tlumí menstruační bolesti. Také zpevňuje cévy, stimuluje srdeční činnost, a je používána i při revmatismu.

Starší lidé Anděliku velice dobře znají. Jak již bylo zmíněno zpevňuje cévy a tak je velmi často macerovaná ve slivovici. Je to jednoduchý recept - kořen Anděliky ( asi 50 g ) se nechá asi 10 dní macerovat v 1l alkoholu ( nejčastěji pálenka ) a po té se pije po štamprdličkách každé rána nejlépe před jídlem. Nebo se může užít i jako prášek a to vždy tak a špičku nože asi 2-3x denně.

Pozor - Andělika lékařská je silná droga. Nesmí se užívat v nadměrném množství a často!