Kotvičník zemní

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je úžasnou bylinkou z čeledi kacibovitých  která si získala oblibu díky svým blahodárným účinkům na naše zdraví. Tato rostlinka je listnatá a jednoletá, dorůstající do výšky 60 cm.

Popis

  • Lodyha je málo větvená a její délka činí 10–60 cm.
  • Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, podlouhle kopinaté nebo eliptické.
  • Květ bývá žlutě zbarvený, pětičetný.
  • Plod je složen z pětice bradavičnatých, rozložených a tvrdých plůdků, které mají po stranách dva špičaté ostny.
  • Semena jsou zbarveny do světle hněda a mají vejcovitý tvar.

Výskyt

Kotvičník se často vyskytuje v Evropě, Africe, Asii a Austrálii. Jeho původem jsou pravděpodobně písečná mořská pobřeží Japonska a Činy. Dobře znám je také v Indii a na Srí Lance.  Typickými místy výskytu kotvičníku jsou suchá místa, polopouště, stepi a písčiny, ale daří se mu i na pastvinách, přímořských píscích, na rumištích, při cestách a v zahradách.

Kotvičník zemní roste tedy na mnoha místech, ovšem pouze v některých zemích se opravdu považuje za poklad přírody. Zatímco v Číně, Japonsku, Africe, Asii, Evropě i Americe je oceňován pro své blahodárné účinky, tak na jihu Austrálie je k němu přistupováno jako k plevelu. Kořen a plody se používaly zejména v tradiční čínské medicíně a indické ajurvédě. V čínské medicíně se přínosy kotvičníku využívají již více než 400 let. 

Sběr

Sbírá se nať, která se však musí stříhat kousek nad zemí, aby lodyha mohla dále růst. Až lodyha dosáhne délky asi 30 cm, může se sběr již provádět.

Nať je nutné většinou oprat a ihned z ní vyrobit tinkturu, nebo ji nechat okapat a pak dát sušit.

Na podzim můžete sbírat celou rostlinu včetně kořene. Sušení kotvičníku je snadné, protože nemá sklony k zapařování. Sklízet se dá až do doby prvních podzimních mrazíků. V průběhu vegetačního období lze provádět 4 až 5 sklizní.

Látky obsažené v kotvičníku

Kotvičník má vysoký obsah rostlinných fytosterolů (anabolických steroidů), jejichž nejvyšší hladina je obsažena v kořenech a plodech rostliny. Kvůli velkému množství účinných látek je využívána celá rostlina. Ta obsahuje zejména sapogeniny, dále je bohatá na alkaloidy, bioflavonoidy, flavonoidy, glykosidy, pryskyřice, třísloviny, které se v největším množství nacházejí v listech a nati. Květy mají určité množství sterinů, beta-sitosterinu, steroidů, flavonoidů, alkaloidů a rutinu. Semena a plody zase obsahují pryskyřice, alkaloidy a další.  

Zdravotní účinky

Kotvičník zemní je využíván pro jeho účinky zejména muži. Podporuje vyrovnání hladiny hormonů a zvýšení sexuální aktivity u mužů. Dále přispívá k růstu svalů a redukci tuků. Upravuje psychiku a zvyšuje fyzický výkon. Napomáhá snižovat cholesterol a vysoký krevní tlak.  

U žen se kotvičník může použít v období klimakteria, kdy pomáhá snížit nežádoucí projevy, jako jsou např. deprese, návaly horka, nespavost, podrážděnost apod.

Zajímavost

Kotvičník je také díky svým účinkům známý jako zelená viagra.