Šalvěj lékařská

Latinsky: Salvia officinalis
Lidové názvy: babské ucho, babí roucho, babí břicha, Rapant, salvatrix, salvia, smrtka
Čeleď: hluchavkovité

Výskyt

Pochází ze Středomoří a v ČR se pěstuje čistě jen jako bylina. V přírodě se nachází splaněná.

Popis

Pěstujeme ji na sluných a teplých místech, kde bude chráněna před větrem. Má ráda vápnité půdy. Šalvěj je menší keřík, který dosahuje výšky kolem 50 - 70 cm. Stonek směřuje rovně vzhůru a je asi do poloviny výšky olistěn. List je elipsovitý mírně našedlý a ze spodu je list hodně žilnatý. Květy jsou uspořádány na stonku do věnčků. Jsou fialové a uprostřed jsou mírně chlupaté.

Kvete

Od začátku května až do konce července.

Sběr šalvěje

Celá rostlina je léčívá, ale nejlepší je sbírat list. Můžeme sbírat i celé stonky a těsně před sušením je otrhat nebo-li zdrhnout. Sběr je nejvhodnější těsně před květem. To obsahuje nejvíce silic a tříslovin. Obsahuje také vitamin B a mnoho látek, které jsou podobné ženskému hormunu - estrogenu. Listy sušíme určitě ve stínu za teploty kolem 4O stupňů.

Použití

Šalvěj se nejvíce používá v gynekologii a to ke zmírnění pocení u žen v období klimakteria, také ke snížení bolesti při začátku menstruace. Ženy ji také užívají když chtějí omezit sekreci mateřského mléka. Pokud jde o zevní použítí tak se doporučuje jako zábal na špatně se hojící rány nebo jako kloktadlo na vyčištění dutiny ústní. Mnozí znás ale tuto bylinu znají z kuchyně. Právě šalvěj je vhodná do nádivek, k sekanému masu a k rybám třeba na grilu.