Chmel obecný

Latinsky: Humulus lupulus
Čeleď: konopovité

Liana dorůstá do výšky 10 metrů. Vytrvalá dvoudomá ovíjivá bylina s upevňovacími úponky. Listy jsou vstřícné, se srdcovitou bází, hluboce trojlaločné až pětilaločné. Při dozrávání se listy květenství zvětší a tvoří šišky. Dosahuje stáří až 30 let.

Výskyt

Pěstuje se v Chmelnicích založených v teplejších oblastech, bez větru a se slunečním počasím v období, kdy chmel dozrává. Daří se mu na vápenité, dobře propustné a humusem zásobené půdě. Rozmnožujeme ho většinou vegetativně, ale jen rostliny s pístkové květinami, přičemž samčí exempláře ničíme, aby nenastalo opylení, neboť šištice se plody znehodnocují. U nás je šlechtěn ve více odrůdách.

Sběr Chmelu

Sbíráme (češeme) chmelové šištice v příhodném období (koncem srpna a začátkem září) jen z pěstovaných kusů. Pokud nemáme k dispozici chmel přímo z chmelnice, je lepší si ho koupit v lékárně.

Využití

V praxi se využívá zejména sedativní účinek drogy při nervové podrážděnosti, neklidu, nespavosti, migréně, stavech napětí a vyčerpání. Je proto vhodné si před spaním udělat chmelový čaj.
Hořčiny napomáhají i vylučování žaludeční šťávy.
Má i bakteriostatické účinky.
Ženám pomáhá upravovat menstruační cyklus.

Na onemocnění kůže a vlasů, pro venkovní použití ve formě záparu: 10 minut, 4 polévkové lžíce na litr vroucí vody, proplachujeme postižená místa.

Jako základní surovina při výrobě PIVA - proto se šištice používají zejména v pivovarnictví. Tvrzení některých autorů, že divoký chmel je nepoužitelný, platí možná v pivovarnictví, ale pro léčebnou praxi se osvědčuje. Působí sice méně razantně, ale zato spolehlivě.

V běžných terapeutických dávkách nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Užívání vyšších dávek se nedoporučuje. Plesnivé šištice zapříčiňují otravu. Fytofarmaka s obsahem chmele jsou nevhodné pro těhotné a kojící ženy.

Zajímavost
Vedlejším účinkem dlouhodobého pití piva u mužů je i zvětšení prsních žláz, což je také způsobeno účinky chmele. Navíc odborníci zařadili chmel mezi přírodní prostředky, které dokáží ochránit člověka před rakovinou, a to zejména rakovinou prsu, prostaty a děložní sliznice.

Domácí Bylinkový POLŠTÁŘEK                   

Chmelové šištice pokapejte alkoholem, přidejte sušenou mátu, levanduli, doušku materiál, růžové lupínky nebo heřmánek a tuto směs vložte do plátěného sáčku. Pytlík si položte na polštář k hlavě, zaručí vám tak dobrý spánek.