Levandule úzkolistá

Latinsky: Lavandula angustifolia
Lidové názvy: Lavanda, lavendule, Levendula, dulenka, vandelička
Čeleď: hluchavkovité

Je to trsovitý, rozvětvený trvanlivý stálezelený polokeř, vysoký až do 60 cm. Levandule má šedozelené plstnaté listy s výraznou vůní. Obvykle kvete v červnu až v srpnu fialkově modrými květy seskupenými na vrcholku stonku. Plody jsou lesklé tvrdky. Bylinka je medonosná.

Výskyt

Nesnáší větší mrazy. V zimě zakrýváme chvojím.
Je to teplomilná rostlina libující slunné polohy. Půda jí vyhovuje lehčí, dobře propustná, vápenatá s dostatkem živin. Pěstuje se jako okrasná bylinka v zahradách. Původem levandule je Středomoří, její pěstování se stalo oblíbené i v jiných zemích, vzácně i na Slovensku. Nejcharakterističtější oblastí pro pěstování levandule je však jižní Francie, oblast Provance.
Je vhodná i pro pěstování v nádobách, mulčování pískem stimuluje kvetení, po odkvětu seřízneme na dosažení košaté vzrůstu.

Sběr Levandule

Z rostliny se sbírají především květy. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je těsně před rozkvětem. Suší se svázané po celých svazcích zavěšené na suchém a teplém místě. Svazky se pak dále používají jako vonné předměty nebo dekorace.

Využití

Výtazky z levandule bývají častou přísadou v parfumerii. Sáček s květem a listy vložíme pod polštář, kde nám navodí příjemný spánek. Vkládáme je také do šatníku, nebo skříně s potravinami. Svou vůní je účinná proti bytovým molům. Levandule je jedna z mála bylinek, které si uchovávají aroma po vysušení.
V malém množství ji můžeme využít v kuchyni a přidat k pečenému masu a rybám, hodí se i do houbových jídel a salátů. Také je možné kombinovat ji s rozmarýnem, bazalkou a cibulí. Levandulové listy tvoří nedílnou součást provensálského koření.
Čaj z levandule pomáhá při nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Užívá se také při revmatismu. Levandulový olej je asi nejoblíbenější přísadou relaxačního koupele.