Srdečník sibiřský
Srdečník sibiřský (Leonurus sibiricus) je druh rostlin z čeledi hluchavkovitých známý i jako marihuanilla.Pochází z Afriky, ale dnes je rozšířený také ve většině oblastí Eurasie.
Popis
Jedná se o jednoleté, dvouleté nebo vytrvalé byliny, jejichž lodyha je vzpřímená a čtyřhranná a listy jsou hluboce dlanité, řapíkaté se 3-7 laloky. Některé druhy této rostliny mají horní listy jen úzce kopinaté.
Květy jsou oboupohlavné a uspořádané v mnohokvětých, od sebe oddálených lichopřeslenech, podepřenými listeny. Kalich je zvonkovitý, pravidelný nebo jen mírně dvoupyský.
Koruna je taktéž dvoupyská, s horním pýřitým pyskem. Květy jsou opylovány hmyzem, a plodem pak jsou na bázi zúžené a na vrcholu krátce chlupaté trojboké tvrdky.
Využití rostliny
Využití srdečníku sibiřského je celkem široké. V lidové medicíně se jeho suché listy často používají jako lék na různé obtíže, zejména při chorobách srdce a ledvin, při stresu a rozčilení nebo jako přípravek proto hormonálním poruchám či proti úzkosti a nespavosti.
Extrakt z této rostliny je používán i v kosmetice, kde slouží díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem k výrobě pleťových krémů a masek. I když má srdečník sibiřský škálu možných použitích, musí být užíván s mírou a případnou léčbu vždy konzultovat s odborníkem.