Kurkuma

Kurkuma někdy zvaná indický šafrán či zlaté koření je kořením z mletého sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). 

Kurkuma je vyráběna z mletých kořenů byliny. Zpracováním kurkumy bylo inspirováno mnoho kultur, které ji využívaly hlavně jako barvivo. Kurkuma se podle mnohých považuje za tu nejúčinnější bylinu v boji proti různým chorobám.  

Kurkumovník dlouhý

Jedná se o vytrvalou vysokou rostlinu z čeledi zázvorníkovitých se zdužnatělými článkovitými oddenky kořene.

Z oddenku raší dlouze řapíkaté listy a také až 1,5 m vysoký stonek. Mezi listy vyrůstá klas se světle žlutými květy.

Plodem kurkumovníku jsou tobolky obsahující mnoho semínek.

Původ a výskyt

Původem kurkumovníku dlouhého je jižní Asie, zejména Indie. Kurkuma divoce roste v lesích jihovýchodní a jižní Asie, ale je pěstována v mnoha teplých oblastech, jako např. na Srí Lance, v Číně, Indonésii, Haiti, Peru nebo na Jamajce. Největším výrobcem kurkumy na světě je Indie.

Použití

Z kurkumy je vyráběna i škrobová moučka, která má na trhu název arrowroot. Používá se např. k zahušťování želvích a rybích polévek. Kurkuma se využívá také jako barvivo do potravin, jako jsou například bezvaječné těstoviny, polévky, rýže atd.  Pokrmy obarvuje žlutě a navíc zvyšuje trvanlivost potravin. V Indii a Číně má se kurkuma již odpradávna používá k vaření, pro barvení látek, kosmetiku a v tradiční medicíně.

Zdravotní účinky

Antioxidační ochrana 

Bylo zjištěno, že kurkumin zachycuje volné radikály kyslíku, což jsou aktivní molekuly poškozující tělesné buňky. Poškození buněk volnými radikály je společně se zánětem hlavním faktorem pro vznik kardiovaskulárních chorob. Kurkumin tak může být velmi užitečný při prevenci a léčbě srdečních nemocí. Antioxidanty v kurkumě mohou pomoci snižovat i riziko glaukomu, katarakty a makulární degenerace oka.

Podpora trávení 

Kurkuma zbavuje nejen pálení žáhy, ale je také schopna podporovat správné trávení. Trávení je složitý proces začínající již v ústech. Sloučeniny, které kurkuma obsahuje, podporují produkci kyselin a vstřebávání živin. Nápomocná může být i při chronických bolestech žaludku. Ať už se jedná o příznak velkého množství silně kořeněných jídel, alkoholu či celkového zanedbání stravy, tak v kurkumě obsažené sloučeniny by mohly pomoci při bolestech. Hodí se i pro některé zánětlivé střevní onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo Crohnova choroba.