Blahovičník kulatoplodý
Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus) nazývaný i jako blahovičník australský je rychle rostoucí neopadavý listnatý strom z čeledi myrtovitých (Myrtaceae), jehož domovinou je jihovýchodní Austrálie a ostrov Tasmánie.
Současný výskyt
Blahovičník je kromě své domoviny rozšířen například ve středomořských oblastech, kde je hojně vysazován zejména pro vysoušení vlhkých a bažinatých ploch, a často se pěstuje i jako pokojová rostlina.
Popis
Blahovičník kulatoplodý je jedním z nejvyšších stromů na zemi, neboť často dorůstá až do výšky přes 100 m.
Statný kmen pokrytý hladkou šedou kůrou je obvykle rovný a vysoký. Hladká kůra se odlupuje v dlouhých pruzích a tím způsobuje, že kmen a všechny větve stromu jsou posety bělavými nebo barevnými skvrnami.
Listy mění během růstu svůj vzhled. U mladých stromů blahovičníku kulatoplodého jsou vstřícné, podlouhle oválné a 10 až 15 cm dlouhé, mají modrozelenou barvu a na povrchu jsou ojíněné, neboť jsou potaženy tenkou vrstvičkou nesmáčivých vosků. U starších stromů jsou zase střídavé, úzké, tmavozelené, kožovité a dlouhé až 30 cm.
Květy jsou na stromě umístěny jednotlivě a dle podmínek kvetou od října do listopadu. Jejich tvar je miskovitý. Tyčinky jsou bílé nebo načervenalé.
Plody jsou čtyřpouzdré, mnohosemenné, polokulovité až 3 cm velké tobolky.
Indikace
Blahovičník kulatoplodý je používán jako prostředek zabraňující množení různých druhů mikrobů, zlepšující odkašlávání a působící proti horečce. Jeho silice se inhaluí při katarech horních cest dýchacích. Bývá také úspěšným prostředkem při hnisavých zánětech ucha. Nejčastěji je používán ve formě mastí a gelů snižujících vnímání bolesti.Nedoporučuje se však užívat jej v těhotenství a době kojení.
Obvyklá dávka
Většinou se silice užívá v množství 0.05-0.2 ml a pro zevní užití 30 ml silice do 500 ml vlažné vody. Nejdříve se však poraďte se svým lékařem.