Ayahuasca
Ayahuasca (Banisteriopsis caapi) je liána z čeledi malpígiovité a je známá i jako ayahuasca, caapi nebo yagé. Roste zejména v amazonské džungli, ale je rozšířena i v tropické Jižní Americe, konkrétně v Peru, Venezuele, Ekvádoru a také v Bolívii, severní Brazílii a v severní Argentině.
Obsah účinných látek v rostlině
Významným obsahem rostliny jsou harmalové alkaloidy, jako je harmin, harmalin a tetrahydroharmin, jenž patří do skupiny beta-karbonilů, což jsou inhibitory monoaminooxydázy. Alkaloidy získané z této rostliny působí z farmakologického hlediska právě jako výše uvedené inhibitory monoaminooxydázy, což je v podstatě tzv. synergické dimethyltriptaminum z přídatných rostlin, bez kterých by bylo okamžitě metabolizováno a nebylo by aktivní.
Účinky a užívání
Ayahuasca se užívá k přípravě stejnojmenného nápoje - entheogenu ayahuascy, jenž má dlouholetou historii v používání jako léku domorodci z pralesa. Dnes si ale získává své místo i v západním světě jako prostředek léčby různých duševních poruch a jako nástroj osobnostního rozvoje. Mnozí z těch, kteří ayahuascu vyzkoušeli, tvrdí, že jim pomohla zbavit se závislosti na kouření či drogách, a tím je dovedla k poznání smyslu života nebo je naučila získat větší respekt k přírodě. A právě léčba závislostí, která je dodnes poměrně těžkým oříškem i pro odborníky, je hlavním důvodem, proč se ayahuasca těší výjimečné oblibě i u obyvatel rozvinutých států.
Ve shodě s podobnými výzkumy byly zjištěny také pozitivní účinky ayahuascy v psychické a sociální rovině. Nejvýznamnějšími z nich je zlepšení pocitu vnitřního klidu, vyrovnanosti, důvěry ve vlastní intuici a také změna přístupu k sobě samému apod.