Tymián obecný

Tymián obecný je rostlina z čeledi hluchavkovitých pocházející ze Středomoří. Je to nízký, vytrvalý, stálezelený aromatický polokeř a je druhem rodu mateřídouška. U nás se pěstuje v zahradách nebo jako nádobová bylina. Existuje více druhů tymiánu s různými vůněmi, například citronovou nebo pomerančovou. Dorůstá do výšky 20-30 cm. Má čtyřhranné stonky, které postupně odspodu dřevnatí. Dřevnaté lodyhy jsou hustě obrostlé drobnými čárkovitými listy. Tymián kvete od května až do září. Jeho listy mají eliptický tvar, jsou opadavé, řapíkaté. Jejich vrchní strana je hladká, spodní plstnatá. Květy jsou sestaveny do vidlanovitých svazečků, bývají bělavé, růžové nebo modrofialové. Plody jsou čtyři vejcovité tvrdky. Tymián obsahuje silici jménem tymol, což je účinné antiseptikum. Toto pojmenování je obsaženo v rodovém jméně rostliny skoro ve všech jazycích - anglicky thyme, německy der Thymian a francouzsky thym.

Výskyt

V přírodě lze najít tuto rostlinu po celé Evropě, v Asii a severní Africe. Tymián obecný preferuje slunné a chráněné stanoviště. Vhodné jsou suché, lehké, písčité a hlinité půdy. Ideálními jsou lehké vápenaté půdy. Tymián toleruje sucho, problémem ale může být promáčení půda a zimní přemokření.

Využití

Tymián se používá i jako léčebný prostředek. Působí proti průjmům, nadýmání při zánětech trávicího traktu. Mírní také kašel, celkově působí protizánětlivě, pomáhá při nespavosti. Tymián je jedna z nejsilněji působících antiseptických rostlin, která je účinná proti plísním, bakteriím a parazitům. Účinkuje také jako diuretikum, stimuluje produkci bílých krvinek a tím zvyšuje odolnost organizmu. Využívá se také v kosmetickém průmyslu, v aromaterapii a v kuchyni, kde se používá jako koření. Toto koření je tvořené sušenými větévkami s listy a květy, nebo odrhnutými listy. V létě po začátku kvetení se sklízí nať. Tymián je výborný jako koření do polévek, omáček, nádivek a salátů nejen v české kuchyni, ale i v ostatních zemích.