Pohanka obecná

Pohanka obecná, známá také jako pohanka jedlá, je jednoletá z Číny pocházející rostlina, vysoká 30–80 cm. Řadí se do čeledi rdesnovitých. Do Evropy ji přivezli pohanští nájezdníci, podle kterých je pojmenována. Má načervenalou, vzpřímenou a málo větvenou lodyhu. Její listy mají srdčitý tvar, jsou téměř trojhranné. Květenství vyrůstá z úžlabí listu. Zde jsou kvítky uspořádány do hroznu, který se nazývá úžlabní lata. Květy pohanky jsou oboupohlavné, pětičetné. Okvětní lístky jsou buď bílé nebo růžové, méně často červené. Kvetoucí nať obsahuje látku rutin, který snižuje krevní tlak. Pohanka kvete v červenci a srpnu. Plodem je nažka připomínající bukvici. Nažky mají v závislosti na odrůdě hnědou, černou nebo šedou barvu. Pohanka je pěstitelsky nenáročná, roste téměř v jakékoliv půdě. Je ale velice citlivá na mráz, proto se doporučuje vysévat ji až po ledových mužích.

Výskyt

Pohanka se v přírodě volně nevyskytuje. Je to pěstovaná kulturní rostlina.

Sběr

Pohanku lze pěstovat i na zahrádce. Tato rostlina je medonosná a roste velmi rychle. Dá se sklízet již 3 týdny po zasetí.  Sbírá se nať v době květu, dříve než rostlina začne vytvářet plody. Nať se suší umělým teplem při teplotě mezi 100 - 130°C. Sušení ale musí probíhat rychle, aby si rostlina zachovala co nejvyšší obsah rutinu. Nať se skladuje ve vzduchotěsných tmavých skleněných nádobách, aby nenavlhla.

Využití

Pohanka obecná je uplatňována především jako součást lidské výživy. Cení se hlavně pro svoji vysokou biologickou hodnotu bílkovin a vyváženému složení esenciálních aminokyselin. Její plody se zpracovávají na kroupy, krupici a mouku, nať lze používat do polévek jako koření nebo se z ní stejně jako z květů připravují léčivé čaje rozšiřující cévy a snižující cholesterol v krvi. Využívá se také jako medonosná rostlina, z jejíchž květů se stáčí delikátní tmavý med.  Je to vhodná meziplodina k obnově úrodnosti a struktury půdy. Ke krmným účelům je využívána jen omezeně, jelikož u citlivých zvířat může vyvolat onemocnění zvané fagopyrismus.  Kvůli obsahu rutinu se tato rostlina pěstuje i k farmaceutickým účelům. Pohanka je také velmi vhodná k detoxikaci celého organismu, a to i v době těhotenství.