Rozrazil lékařský

Latinsky: Veronica officinalis
Lidové názvy: bílá betonika, rýmový plevel, rozrazil, úložník, zda vřeténko
Čeleď: krtičníkovité

Vytrvalá bylina je krátce chlupatá s vřetenovitými kořeny. Má 10-60 cm dlouhý poléhavý zakořeňující se, na konci vystouplý stonek. Má na okraji pilovité, krátkostopkaté listy a přímé husté klasovité střapce drobných fialkových někdy i bílých kvítků. Plody jsou tobolky. Kvete od června do srpna.

Výskyt

Roste od nížin do podhůří na sušších místech, loukách, pastvinách, mezích a ve světlých lesích, zejména v kyselých Borech s vřesem.

Sběr Rozrazilu

Sklízí se nať v době květu. Odtrhává se opatrně, aby se nepoškodil oddenek, ze kterého vyroste nať i v budoucích letech. Suší se ve stínu nebo na slunci. Květiny snadno opadávají, proto se nať při sušení obrací až po zavadnutí.

Využití

Hlavní léčivou schopností bylinky jsou její silné močopudné účinky. To jí dává prvořadé použití při zánětech močového měchýře, močových cest, chronických nemocech, bolestech ledvin. Kromě toho je účinná při snižování hladiny cholesterola v krvi.

Příprava: Nálev se připraví ze 2 polévkových lžic nadrobno posekané drogy a půl litru vody. Pije se při kašli, ale i při jiných popsaných potížích. Čerstvá šťáva se přidává v množství dvou lžiček do mléka nebo čaje a pije se nalačno jako součást vitaminových kúr.

Rozrazil nemá žádné nepříznivé příznaky a lze ji používat i trvale.
Mladé, čerstvé listy byliny se v některých domácnostech používají pro přípravu jarních polévek nebo do salátů.