Rakytník řešetlákový

Latinsky: Hippophae rhamnoides                     Čeleď: hlošinovité

Popis

Rakytník je vytrvalý trnitý keř. Jeho výška je i několik metrů (10 m). Dříve se tento keř vysazoval jako "plot proti zlodějům". Je opravdu hodně trnitý. Trny mají i několik centimetrů. Barva stonku je nahnědlá. Po celé délce vyrůstají trny. Listy jsou úzké a dlouhé až 8cm. Z vrchu jsou listy zelené  a ze spodu našedlé někdy až žluté. Kvete dříve než začnou růst listy. Plodem jsou malé asi centimetrové oválné oranžové šešule. Mají uvnitř pecku.

Výskyt

Je hojně rozšířen po celé střední Evropě. Má rád hodně slunné stáně a jižní svahy. Snese písčité i suché půdy. Na to že je to keř z daleké Asie, tak se v Evropě adaptoval na mrazy i kolem -40 stupňů. Můžeme říct, že tento keř je mezi zahrádkáři oblíben pro jeho nenáročnost na údržbu a hlavně pro jeho léčitelské vlastnosti.

Kvete

Od března do června.

Sběr Rakytníku

Nejčastěji sbíraná část keře je jeho plod. Obsahuje nejvíce léčivých látek a to především cukry, oleje a hlavně vitamíny ( vitamin C, B a rutin). Plody sbíráme po dozrátí a sušíme při mírné teplotě. Po té bobule můžeme skladovat na stinném a chlanějším místě nebo je můžeme zpracovat na prášek, který lze užívat do čajových směsí nebo přidat do lékařské vazelíny a používat jako mast na popáleniny či drobné bolestivé ranky.

Použití

Z rakytníku se nejčastěji vyrábí marmelády, nebo se zavařuje do sklenic na zimu - to se z něj pak dělá čaj, který je výborný na posílení celého organismu. Výborný je i sirup nebo víno.

Z rakytníku se také vyrábí olej, který je vhodný při léčbě omrzlin a při regeneraci popálené pokožky. Urychluje hojení ran a napomáhá od bolesti. Pokud někdo trpí na střevní záněty je mu rakytníkový olej doporučen. Olej se podává po malích lžičkách, ale hodně často během dne a to i 5-6x.

Rakytníkový džem                  

Suroviny:                                                                           1 kg rakytníku (plody)
1 kg cukru                                             

Postup:                                                                          plody z rakytníku důkladně omyjeme, dáme do hrnce a rozvaříme. Potom propasírujeme přes síto. Znovu dáme do hrnce, přivedeme k varu a přidáme cukr. Za stálého míchání vaříme 5 minut. Ihned plníme do skleniček, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.