Jahoda obyčejná

Latinsky: Fragaria vesca
Lidové názvy: Jahoda lesní, jahůdka, zemnice
Čeleď: růžovité

Rostlina s dlouhými zakoreňujúcimi se produkci odnoží. Listy v růžicích, trojčetné, na okraji vroubkovaně zubaté, na rubu hedvábně chlupaté. Květní stonky jsou přiléhavě nebo odstávající chlupaté. Květy jsou bílé, koruna široká 10 - 15 mm. Kvete od května do června. Výška rostliny je 10 až 20 cm. Plody - jahody jsou červené a kulaté.

Výskyt

Jahodu najdeme téměř na celém našem území, v Evropě, ale i Asii. Nachází se na mezích, v křovinách a světlých lesích.

Sběr Jahody

Sbírají se listy a celé plody, nebo i kořen. Od května do června.

Využití

Jahodový čaj slouží především jako dezinfekční prostředek na posílení organismu. Je vhodný ke každodennímu pití, ale i při dlouhodobějším používání jako náhrada černého čaje. Obsahuje hodně tříslovin a proto se používá při průjmech, krvácivých hemeroidech. Používá se při poruchách látkové přeměny, katarech žaludku a střev, onemocnění ledvin a močových cest, kamenech v ledvinách a močovém měchýři, také při onemocněních žlučníku, dně a astmatu. Rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Obsah železa je užitečný při chudokrevnosti. Má detoxikační účinky. V sezóně je třeba jíst hlavně hodně plodů.
Lze používat neomezeně, ale u některých lidí se po jejím požití vyskytla vyrážka nebo svědění. Nedoporučuje se při cukrovce, ekzémech, kopřivce.

Známé červené plody se uplatňují zejména v kosmetice. Už po staletí se čerstvé plody používaly k bělení pleti a odstraňování pih. Bělící schopnosti se využívají i při odstraňování zubního kamene či skvrn. Jsou také vhodné pro ošetření od slunce spálené pokožky. Posilující účinky mají na játra a šťáva z nich má dokonce antibakteriální vlastnosti. V minulosti se používala při epidemii tyfu.

Masku z jahod si připravíte následovně:

do pomačkaných jahod přilijte mléko a následně i vařené brambory. Naneste na pleť a nechte působit 20 minut. Pak stačí obličej omýt teplou vodou.