Bršlice kozí noha

Latinsky: Aegopodium podagraria                           Čeleď: miříkovité

Bršlice kozí noha je plevel z čeledi miříkovitých. Jedná se o nitrofilní vytrvalou rostlinu, která první rok vytváří přízemní růžici listů a kořeny, další rok vyžene až 100 cm dlouhou dutou, hranatou lodyhu, na konci chudě větvenou. Dorůstá do výšky 40 cm. Listy jsou trojčetné, dlouze vejčité, pilovité. Květenství má formu strukturovaného okolíku, kdy terminální okolík i postranní okolíčky prvního řádu jsou složeny z oboupohlavních květů a okolíčky druhého řádu tvoří samčí květy. Květy jsou velké v průměru 3 mm, okvětní lístky jsou bílé. Plody jsou dvounažky s křídlem. Bršlice prospívá na vlhčích výživných půdách. Kvete od června do srpna.

Název této rostliny je odvozen od předního lístku složených listů, které mají tvar kozí nohy. Je to vytrvalá rostlina považována za planou zaleninu.

Výskyt

Často ji najdeme na výživných půdách při křovinách, je rozšířená po celé Evropě. Roste na okrajích lesa, na zahradách atd.

Sběr Bršlice

Sbíráme ji od května až do července.

Využití

Využití Bršlice je téměř všestranné. Mladé listy se často využívají v kuchyni – připravuje se z nich salát, zeleninová polévka, sypou se na chleba s máslem nebo pomazánkou. Bršlice je také léčivka. Jako jarní bylinka obsahuje velké množství vitaminu C, karotenoidů a minerálů, jako je železo a mangan. Podporuje látkovou výměnu, uvolňování kyselých usazenin a jejich vylučování z těla, čímž přispívá k odkyselení organismu. Dále uvolňuje křeče, obklad z ní používá při revmatizmu a dně nohou, na zanícené rány a hemoroidy. Syrové rozmačkané listy napomáhají hojení ran, přikládají se na bolavé klouby a na komáří štípance, které potom přestanou bolet a štípat.

Bršlici můžeme sušit i užívat čerstvou jako kvetoucí bylinu, ve středověku ji používali k léčení dny, dnes je rostlina obsažena v různých homeopatických přípravcích ke zmírnění revmatických obtíží. Celá rostlina je vhodná pro přípravu v kuchyni jako planá zelenina, starší části mají podobné aroma jako petržel.