Bedrník anýzový

Latinsky: Pimpinella anisum
Lidové názvy: anýz, anýz vonný
Čeleď: miříkovité

Jednoletá bylina dorůstající do výšky 50 cm, náročná na teplo. Květy jsou bílé, seskupeny do bohaté složení okolíků, kterým chybí obaly i obalčeky. Květy mají nepatrný kalich, pět lupénkovou korunku a pět tyčinek. Plod je vejčitá dvojnažka.

Výskyt

Bedrník pochází z jihu. U nás se pěstuje pro plody na polích a zahradách.

Sběr Bedrníku

Sbírají se plody, když dostávají šedozelenou barvu (v červenci nebo v srpnu), tedy před dozráním, protože hned opadávají. Dnes si můžeme koupit drogu i v lékárně. Účinné látky mají plody, které obsahují 2-3% silice, 4-10% mastného oleje. Silice obsahuje 80-90% anetholu, který jí dává známou anýzovou vůni.

Využití

Aníz má silné odhleňovací a odkašliavacie účinky. Podporuje činnost žláz, zejména mléčné u kojících matek. Působí uvolňující při střevních a žaludečních kolikách, mírní nepříznivé pohyby žaludku a střev.
Anýz je chuťově podobný kmínu nebo fenyklu, využívá se j jako koření. Dává se do pečiva, do chleba, do zavařování řepy, červené zelí. Hodí se i do jablečno-hruškového kompotu. Špetka anýzu je vhodná k žampionům ak rybám. Jako koření je součástí mnoha kořenících přísad. Používá se také v indické a čínské kuchyni, kde se přidává do masitých pokrmů. Ochuceny se jí i různé alkoholické nápoje - zejména likéry - řecké Ouzo, ale i čaje.